POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI - FAQ
Podjetje Legada d.o.o. je izdelalo že preko 150 energetskih izkaznic. Med svojim delom opažamo, da se ob naročilu energetskih izkaznic poraja še vedno veliko vprašanj, zato podajamo kratek seznam pogostih »Vprašanj in odgovorov«, ki bodo bodočim naročnikom energetskih izkaznic pomagali do učinkovite, hitre in poceni izdelave energetske izkaznice za obravnavano stavbo.
Energetsko izkaznico potrebujete če svojo nepremičnino oddajate za obdobje dlje od enega leta, prodajate ali oglašujete v medijih (splet, časopis, nepremičninske agencije).
Merjena energetska izkaznica je namenjena energetskemu certificiranju nestanovanjskih stavb. To so navadno stavbe namenjene pisarnam, trgovini, gostinstvu, itd,…. Računska energetska izkaznica pa je namenjena energetskemu certificiranju stanovanjskih objektov, torej raznih hiš, stanovanj in večstanovanjskih stavb.
Dokumentacija o stavbi pomeni, da imate na voljo načrte ali pisne posnetke dejanskega stanja stavbe. Predložite lahko tehnične načrte za gradnjo stavbe, ki ste jih pridobili v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, načrte za izvedbo vaše nepremičnine, načrt etažne delitve, skratka vsak dejanski grafični posnetek stavbe na katerem so vidne mere in oblike nepremičnine. Risbe dejanskega stanja nepremičnine lahko pripravite tudi sami. Kot je bilo že omenjeno, pomembno je, da so na teh risbah vidne mere in razporeditev prostorov. Energetsko izkaznic je možno izdelati tudi brez predložene tehnične dokumentacije, vendar so v tem primeru potrebne dodatne izmere stavbe.
Po veljavni zakonodaji, mora neodvisni strokovnjak za izdelavo energetske izkaznice opraviti ogled nepremičnine za katero se izdeluje energetska izkaznica. Ob ogledih večkrat slišimo znani rek, »Vse je bilo izvedeno po projektu«. Dejansko pa se mnogokrat zgodi, da predana dokumentacija o stavbi ne izkazuje dejanskega stanja v naravi. Z ogledom zabeležimo in uskladimo vse neskladnosti med načrtovanimi in dejanskim stanjem stavbe, opravimo pregled sistemov v stavbi in izdelamo računalniški 3D model stavbe. S takim načinom dela pridobite tudi dejanski posnetek vaše nepremičnine in ažurne tehnične podatke, kar vam je lahko v pomoč pri prodaji ali oddaji vaše nepremičnine.
Po podpisu zahtevka za izdelavo energetske izkaznice in po vseh izvedenih formalnostih se dogovorimo za ogled nepremičnine. Ogled traja približno pol ure do eno uro, odvisno od kompleksnosti nepremičnine.
Ogled stavbe zajema pregled zunanjih sten, tal, stropa, strehe,…, torej vseh elementov stavbe ki tvorijo njen zunanji ovoj. Pregledu zunanjega ovoja pa sledi ogled nameščenih naprav za ogrevanje, prezračevanje, pripravo tople sanitarne vode, hlajenje in razsvetljavo. V podjetju tudi slikovno dokumentiramo vse podatke o ovoju stavbe in vgrajenih sistemih. Hranimo jih skladno z zakonodajo s področja varovanja osebnih podatkov.
Ne, stavbe ni potrebno ogreti. Dovolj je, da omogočite dostop do vgrajenih sistemov v stavbi.
Vzemite v roko izdano energetsko izkaznico in poiščite energetski kazalnik (barvni poltrak) z naslovom »Potrebna toplota za ogrevanje« in nad njim poiščite označen energetski razred. Navadno je to velika tiskana črka (del abecede med črkama A in G).
Velikokrat se zgodi, da naročniki energetskih izkaznic zamolčijo kak pomemben podatek, ki vpliva na izračun energetskih kazalnikov stavbe. Z ogledom stavbe ni mogoče v popolnosti zajeti vseh podatkov o stavbi. Pomembno je, da ste z izdelovalcem iskreni, pošteni in da se pred izvedbo ogleda stavbe pozanimate o morebitni namestitvi toplotne izolacije na stene, tla proti terenu ali stropa proti podstrešju. Ti podatki namreč pomembno vplivajo na izračun energetskega razreda! Ko je energetska izkaznica enkrat izdana v register energetskih izkaznic stavb, je možno njeno veljavnost prekiniti zgolj z njeno ponovno izdajo v register. V izogib morebitnimi dodatnim stroškom vam svetujemo, da neodvisnemu izdelovalcu energetskih izkaznic stavb predate relevantne podatke o stavbi.
Imate dve možnosti. Lahko se sprijaznite z dejstvom, da bo vaša nepremičnina velik porabnik energije in vam strošek za ogrevanje stavbe ne načenja osebnega finančnega stanja. Lahko pa s pomočjo navedenih stroškovno učinkovitih ukrepov za povečanje energetske učinkovitosti izboljšate energetsko stanje stavbe in prihranite na energiji za ogrevanje. V podjetju Legada d.o.o. vam nudimo tudi vse svetovalne storitve s področja dviga energetske učinkovitosti stavb in bivalnega ugodja.
Sama savna nima vpliva na energetski razred v katerega se stavba uvršča. Kljub temu, pa je priporočljivo, da savno pokažete in navedete kolikšen porabnik energije je. To bo omogočalo bodočemu kupcu, da se še pred nakupom spozna s porabniki energije v stavbi.
Energetska izkaznica
Ulica 15. maja 2
Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad je objavil nov javni
poziv ...